2020. május 4., hétfő
Alapbetegsége függőséget okozott
Az illusztráció forrása Lukácsi Katalin Facebook-oldala.
https://www.facebook.com/lukacsikatalinmaria/photos/a.552784061823236/924434884658150/?type=3&theater
Hisztérikus gyűlöletáradat zúdul Pápai Gábor karikaturistára "Krónikus" című gúnyrajza miatt. https://papaigabor.wordpress.com/2020/04/27/kronikus/ A Népszava Publicisztika oldalán április 28-án megjelent karikatúra telibe talált.
Cili néni mindent megmagyaráz
Pápai Gábor munkáiról már a Városi Kurír portálon is olvashattak. https://varosikurir.hu/a-papai-megmondja-a-tutit/ A most vihart kavart, április 28-i rajzán a tisztifőorvos a megszokott operatív kaspója mögött áll, és éppen "tájékoztat": annyira belejött, hogy még azt is "alapbetegséggel" magyarázza, hogy miért kellett meghalnia Jézusnak.
Egy gúnyrajzot vagy viccesnek talál valaki, vagy nem. Szerintem zseniális. A karikaturista szellemesen kapcsolja össze ennek a rezsimnek a mélységesen hazug, az "alapbetegségekre" hivatkozva egyenesen felháborító járványkommunikációját https://varosikurir.hu/a-virusnak-kampo/ az egész rendszer szenteskedő, a kereszténységet paravánként használó arculatával.
Gyűlöletáradat
Az obligát kdnp-s feljelentések bejelentése mellett a kormánypropaganda ezer szennycsatornáján, és a karikaturista saját oldalán a rajz linkje alatt is beindult az őrjöngés.
Azzal nincs mit kezdeni, ha valaki Pápai Gábor "Krónikus" című rajzát nem érzi viccesnek. A magyar közvéleményt végletesen kettészakították. Az országnak az a fele nevet egy ilyen kompozíción, aki nap mint nap fejcsóválva hallgatja a kormány kommunikációs bohóckodását. (Sokan, sokféleképpen figurázzák ki a tisztifőorvos teljesítményét.) https://varosikurir.hu/galvolgyi-operativ-torzsormester-megjottek-a-szajzarak/
Sokan viszont isteni kinyilatkoztatásként csodálják a hiteltelen propagandisták és alkalmatlan illetékesek megnyilvánulásait. Lelkesednek a nagyszerű kormányért, amely megvédelmez bennünket az új ellenségtől. Aki így tekint a dolgokra, nem fogja érteni, miért nevetünk (igaz, kínunkban) a tisztifőorvos "alapbetegségekre" hivatkozó műsorán.
Hörögnek
A karikatúrával azonban sok szélsőségesnek nem a színvonala vagy a stílusa miatt van baja. Gyalázzák és fenyegetik a szerzőt, a legkülönbözőbb közvetlen és közvetett módokon. Érveikkel jó páran el is árulják magukat: előkerülnek a megszokott antiszemita párhuzamok: bezzeg, ha ők valami auschwitzi SS-tréfával hozakodnának elő, azt senki nem találná viccesnek, na ugye... Nyilvánvaló és önleleplező persze ez az otromba csúsztatás: Pápai Gábor nem milliók meggyilkolásán élcelődik, hanem a szánalmas hazudós kormánykommunikáción.
Bezzeg a terroristák...
A másik jellegzetes, alig burkoltan fenyegetőzős érv a Mohamed-karikatúrákat követő gyilkosságokkal példálózik: "azokat" persze nem merné a karikaturista piszkálni, és van, aki még hozzá is teszi: "azok" tudják, hogy mit kell erre felelni, sőt van, aki ehhez hozzáteszi: meg is érdemelné a karikaturista...
Természetesen ostoba csúsztatás ez is, hiszen, mindenekelőtt, hogy kerül ide, mi köze lehet jelenlegi magyar viszonyainkhoz Mohamednek és az iszlámnak? Csak egy oka lehet annak, hogy valaki ebben az indulatos vitában ezzel előhozakodik: talán imponál neki a sötét korokat idéző, vallásra hivatkozó erőszakos cenzúra és szabadságkorlátozás szelleme. Ha egy karikatúrán Jézus alakja feltűnik, meg se nézik, miről szól, elvesztik az eszüket, már nem látnak, nem hallanak a dühtől...
Vissza a középkorba?
2020. május 3., vasárnap
Május elseje – Tovább szundikálunk, de ezt az ébresztőt szeretjük
A tavasz egyik legcsodálatosabb napját, május elsejét a magyar zenekultúra legszebb mozgalmi dala köszöntötte. A zeneszerzőről, Kadosa Pálról méltatlanul kevés szó esik.
A szerény emléktábla titka
Bár nagy a forgalom, ma még kevesen állnak meg Budapest szívében, a Március 15. téren, ahol az egyik tekintélyes épület falán szerény emléktábla található.
Kadosa Pál Kossuth-díjas zeneszerző, zongoraművész, pedagógus élt abban a házban, és vele 1983-ig zenei életünk egyik központja működött ott.
A művész nyolcvanévesen hunyt el. Nagy életművet, rengeteg tanítványt, tisztelőt hagyott maga után – és a reményt, hogy előbb-utóbb jönnek a kiváló előadóművészek, akik a Kadosa-műveket feltámasztják a feledésből.
Az avatóünnepség emlékei
Annak idején újságíróként ott lehettem az említett Kadosa Pál-emléktábla avatásán. Megérthettem, milyen erős nyomot hagyott Kadosa Pál szülővárosunk életében.
Budapest akkori vezetése nevében Schiffer János szociáldemokrata főpolgármester-helyettes méltatta Kadosa Pált.
Kadosa Pál egyike volt a város azon lakóinak, aki úgy tudott itt élni, hogy lelket, arcot adott ennek a helynek. Volt ünnepelt zeneszerző és előadóművész, de volt úgy is, hogy Radnótihoz hasonlóan bevonulóparancsot kapott – utalt a főpolgármester-helyettes a zeneszerző sorsfordulóira.
Ilyen nagyságtól tanulni
Kadosa Pál tanítványai nevében igazi világnagyság, Schiff András zongoraművész emlékezett mesterére. Elmondta, hogy Kadosa Pál a nagy zenepedagógusok közé tartozott, aki elsősorban zeneszerző volt – és a világhírű zongoraművész így folytatta: – A zeneszerzők másképp közelítenek a művekhez, mint mi, halandó instrumentalisták, ilyen nagyságtól tanulni a tanítvány számára meghatározó élmény – mondta. – Schiff András megemlékezett arról, hogy Kadosa Pál tanítványai személyesen is kötődnek a Március 15. téri házhoz, hiszen tanáruk az évek során megnyitotta előttük lakását, személyes életébe is bebocsátotta őket, szinte nagyszülő-unoka viszonyban egyengette lépteiket.
És egy Kadosa-dal, amelyet mindenki ismer
A “Májusi köszöntő” című munkásmozgalmi dal máig is megmaradt üde tavaszköszöntőnek. A kotárs csasztuskák nagy részétől eltérően a tqavaszünnep boldogságát árasztja, a szöveg, amit Raics István írt, szintén kerüli az erős ideológiai sulykolást. Az ébresztés pedig kortalan üzenet, 2020-ban sem haszontalan...
“Itt van május elseje/Énekszó és tánc köszöntse/Zeng és dalol az élet/ Szállj csak zeneszó, ének/Ébresszed a magyar népet!"
A Youtube-ra felkerülő klipek persze pótolták ezt az adott korban mulasztásnak tekinthető hiányosságot...
https://www.youtube.com/watch?